مکان های دیدنی قشم|تصاویر دیدنی قشم|راهنمای سفربه قشم


10 مکان دیدنی قشم

 مکان های دیدنی قشم

جزیره شگفتیها ،جزیره عجایب هفت گانه

در حالی که خیلی ها به مسافرت کردن در ایران فکر میکنند، تنها به یاد دو شهر پر آوازه اصفهان و شیراز می افتند، وتنها این دو شهر را تاریخی ترین و زیباترین شهرها مینامند. درحالی که، کمتر کسی ایران را به عنوان یک مقصد جزیره ای در نظر می گیرد. با وجود اینکه، دو جزیره باشکوه تجارت آزاد کیش و قشم به فاصله کمی در جنوب ایران در کنار هم قرار گرفته اند که به مدت ۱۴ روز هیچ ویزایی از مسافران خارجی درخواست نمیکنند. این دو جزیره به شکل اعجاب آور زیست محیطی، تجربه جدید و به یاد ماندنی را برای هر توریستی به خاطره میکشانند.

اگر هنوز فرصت پیدا نکرده اید تا یکی از به یاد ماندنیترین سفرهای خود را رقم بزنید، جزیره قشم با وجود بسیاری از جاذبه های طبیعی، از جمله جزایر بکر به جنگل ها، دره ها به غار ها و تمام حیات وحشی و میراث فرهنگی و تاریخی در بطن خود یک سفر مهیج و دور از ذهن را برای شما به ارمغان می آورد.


تور قشم شما را به ۱۰ مکان دیدنی قشم دعوت میکند:

جزیره ناز:

این جزیره در جنوبیترین قسمت جزیره قشم در ۲۲ کیلومتری جزیره قشم واقع شده و یکی از جزایر زیبای قشم میباشد که با جزایر استوایی آسیای شرقی از نظر طبیعت بکر رقابت میکند. از جاذبه های جزیره ناز حس عمیق جزر و مد آب است که در حین تعغییر سطح آب شما در کنار مد آب میتوانید شاهد زیبایهای ساحل مرجانی و صدفهای زیبا و رنگارنگ باشید و در حین جزر از بالای صخره ها شاهد گستره غروب بر کل جزیره لارک  و تنگه هرمز باشید. آبهای زلال این جزیره جاذبه های غواصی این جزیره را دو چندان میکند و مرغان دریایی  زیبایی این جزیره  را افزایش میدهند. ممکن است از زیبایهای این جزیره به خواب روید و مانند سریال پایتخت خدای نکرده غرق شوید، پس لطفا مواظب خود باشید و حسابی لذت ببرید.

top place in qeshm 1 - مکان های دیدنی قشم|تصاویر دیدنی قشم|راهنمای سفربه قشم


دره ستاره ها:

مردم محلی قشم بر این باورند که یک ستاره  دنباله داردر این ناحیه سقوط کرده و سپس، پس از برخورد، شکل های سنگی  حفره ای ا یجاد نموده و به نظر می رساند که شما  پا بر سیاره ای دیگری نهاده اید. در واقع، این نتیجه سال های فرسایش باران های سنگین نیز میباشد.  این دره اعجاب انگیز ساخته شده از گاز و ماسه سنگ است و  تشکیل  شده از سنگ ها و ستون های بلند متفاوت  و مختلف است، که مسیرهای عمیقی را در دره تنگ و عمیق  مانند در بر دارد، به فضاهای توخالی و صاف و سنگهای گرد که کمی بنگرید با یک تخیل  کوتاه، می تواندید شکل چهره، دست، حیوانات و حتی نقشه ایران را ببینید. با کمی پیاده روی کوتاه به سمت بالا ، شما می توانید سنگ های کوهی لایه ای را که با صدفهای دریایی تعبیه شده است مشاهده کنید. درافسانه های محلی گفته میشودکه دره ستاره پر از روح [ارواح] است.

 

top place in qeshm 2 - مکان های دیدنی قشم|تصاویر دیدنی قشم|راهنمای سفربه قشم


بندر لافت:

بندر لافت یکی از ۱۰ مکان دیدنی قشم یک سرزمینی بومی نشین کوچک در شمال غربی جزیره قشم است. این روستا با معماری و بنا های منحصر به فردش از مهم ترین جاذبه های جزیره به شمار میرود . بافت و نقشه این روستا به گونه ای است که  مانند شهر زیبای یزد، تمام خانه ها دارای حیاط مرکزی و بادگیر می باشد. کوچه های تنگ و باریک با بادگیرهای قدیمی نزدیک به هم و چندین مسجد از خصوصیات دیگر لافت است. این روستا که در ایام نوروز بیشتر پذیرای مسافران زیادی می باشد، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است وجزواولین اکوموزه های کشور به حساب میآید. علاوه بر این، روستای لافت را با آیین هایی مثل مولود خوانی و بادبان کشی می توان شناخت. از لافت به خاطر نزدیکی مکانی به آسانی می توان به جنگلهای تاریخی حرا دسترسی داشت و نیز از چاههای طلا دیدن  کرد.

top place in qeshm 3 - مکان های دیدنی قشم|تصاویر دیدنی قشم|راهنمای سفربه قشم


جزیره هنگام:

آنچه در جزیره هنگام وجود دارد، بی شک یک روز کامل وقت شما را به جذابترین شکل ممکن ، چه تفریخی و چه سیاحتی میگیرد.جزیره هنگام یکی از دیدنی ترین جزایر خلیج فارس است . این جزیره در ایام خاصی از سال میزبان دلفین های زیبا ،  تماشایی و بازیگوش می شود. چهره بومی هنگام و پررنگ بودن سنت های قدیمی بومی در آن از جمله جاذبه های محبوبش به شمار می روند. در جزیره هنگام یکی از زیباترین و سنتی ترین بازارهای ایران را می بینید که گاهاّ در کنار ساحل  بصورت جمعه بازار شکل میگیرد. در آب های شفاف هنگام می توانید تماشاگر ماهیان و آبزیان  با گونه های مختلف باشید ویا با اکتشاف جدید در زندگیتان مواجه شوید غواصی کنید و از دنیای زیبای آبزیان دیدن کنید. تماشای خرچنگ ها از نزدیک تجربه ای است که شاید فقط در هنگام نصیب تان  شود. در جزیره هنگام می توانید خاردم مصری و جبیرها را نیز ببینید،که از جمله حیوانات نادر جزیرهب ه حساب می آ یند. برای رسیدن به هنگام باید سوار قایق شوید و پس ازیک قایق سواری آرام بخش در سواحل نیلگون  خلیج فارس از سفر به این جزیره لذت ببرید.

top place in qeshm 4 - مکان های دیدنی قشم|تصاویر دیدنی قشم|راهنمای سفربه قشم


غار نمکدان:

غار نمکدان به طول۶۸۵۰ متر نزدیک روستای کانی قرار دارد  ، طولانی ترین غار در جهان در نوع خودش است. این غار در جنوب غربی جزیره واقع شده است که نتیجه  جمع شدن آب دریا در گسلهای آن می باشد، راهروهای طولانی به گنبد نفس گیر تزئین شده با لوسترهای سفید، شور و استالاکتیت با انعکاس نور شما را  به شگفتی وا می دارند. البته این  غار یکی از چندین غار نمکی هست که تو کوه مخروطی شکل نمکدان شکل گرفته. ارتفاع این کوه حدود۳۴۰متره. درون غارنمک حس می کنید که وارد یک منطقه کوهستانی پر برف شده اید ولی بجای برف ویخ با محیطی پوشیده از نمک مواجه  میشوید.    این منطقه برای عکاسی واقعاجای بکریه، البته باید با خودتون چراغ قوه همراه داشته باشین چون از حدود ۲۰۰ متر به بعد غار دیگه تاریک میشه. چون غار نمکدان از قشم دوره، خیلی از افراد         بازدید کردن از اون رو بی خیال می‌شن. به همین دلیل توصیه می‌کنیم اینجا رو اصلا از دست ندید.  ضمنا سواحل اطراف روستای کانی جای بکر و قشنگیه.

top place in qeshm 5 - مکان های دیدنی قشم|تصاویر دیدنی قشم|راهنمای سفربه قشم


غار خربس:

شاید آنچه که در ابتدا از سفر به قشم در ذهن تان شکل می گیرد، سواحل زیبا و حال و هوای سنتی و یا جاذبه های طبیعی آن است؛ اما این جزیره تاریخ طولانی را در تمام نقاطش در خود گنجانده است. همین باعث شده تا جاذبه های تاریخی نیز جایگاهی در آن داشته باشند و نشانه های آنها را در گوشه و کنار جزیره ببینید. غار خربس در فاصله ۱۰کیلومتری از شهر قشم، یکی از آنها است. این غار قسمتی طبیعی و در حالتهای مختلف انسان ساخت میباشد.

ارتفاع دیواره‌های صخره‌ ای غار به ۲۰ تا ۳۰ متر می رسد. نکته دیگر درباره این غار آن است که خربس در واقع مجموعه ای از ۴ دهانه غار است که بر بدنه کوهی مشرف به ساحل جنوبی جزیره شکل گرفته اند وهمه به هم راه دارند. برای همین امروزه برخی آن را با نام    غار خربس و برخی با عنوان غارهای خربس می شناسند. محققان این غار را نیایشگاه پیروان مهرپرستی می دانند و معتقدند این مکان جایی برای پرستش آناهیتا (خدای آب) بوده است؛ اما این تنها یک نظریه است و افسانه های پیرامون این غار تمامی ندارند.    به محض ورود به غارنسیم خنکی به صورت تان می خورد و این می تواند بهترین استقبال یک جاذبه از شما باشد، سپس با نور دنیای بیرون خداحافظی میکنید و خودتان را به دالان ها میسپارید. در ادامه، وارد جادوی دالان های تو در توی غار می شوید و در هر قدم  منظر مواجه شدن با دالان جا دویی دیگر میشوید.

top place in qeshm 6 - مکان های دیدنی قشم|تصاویر دیدنی قشم|راهنمای سفربه قشم


تنگه چاهکوه: (دره ای مقدس در قشم)

گاه طبیعت با جاذبه های سحرانگیزش شما را غافلگیر می کند و به فکر وا می دارد. هر تکه ای از طبیعت نشان از هنرمندی نقاش آن را دارد که با صبر و حوصله میلیون ها رنگ را به آن پاشیده و طرح ها و نقش های بسیاری را خلق کرده است؛ اما به برخی نقاط که می رسیم تابلویی از هزاران نقش پیش روی مان قرار می گیرد که حکایت از میلیون ها سال گذر زمان دارد. دره ها و تنگه های فرسایش یافته یکی از دیدنی ترین آنها هستند که در جای، جای جهان و کشورهایی همچون آمریکا، آلمان و انگلیس به چشم می خورند. در این میان کشورمان ایران نیز از این موهبت ها بی نصیب نمانده و چند نمونه از زیباترین آنها را در خود جای داده است .در قسمت شرقی جزیره قشم  دره ای شگفت انگیزی قرار گرفته است که به تنگه چاهکوه شهرت دارد و با جلوه های خاص طبیعی و قدیمی خود موجب حیرت بسیاری از بازدید کنندگان خود میشود.  به محض قرار گرفتن در ورودی دره، تندیسی طبیعی را خواهید دید که به «سه سر نگهبان» شهرت دارند. سپس به چهار چاه می رسید که توسط ساکنان در میان دره حفره شده اند تا ذخیره گاهی برای آب شیرین باشند.   درست است که با قرارگرفتن در تنگه چاهکوه، تنها قسمت کوچکی از آسمان را می توانید ببینید؛ اما در شب همین تکه کوچک بسیار تماشایی می شود. درخشش ستارگان در شب جلوه خاصی به تنگه چاهکوه می دهد و وقتی از درون آن به آسمان نگاه می کنید چلچراغی را در بالای سرخود می بینید که شما را با خود به دنیایی دیگر می برد. اینجا تصویری دیگر از شب و ستارگانش برایتان رقم میزند، تصویری که شاید هیچ کجای دیگر  آن را نخواهید دید.

top place in qeshm 7 - مکان های دیدنی قشم|تصاویر دیدنی قشم|راهنمای سفربه قشم


قلعه پرتغالی ها:

از جمله جاذبه های تاریخی ، استراتژیکی گردشگری جزیره ی قشم، قلعه ی پرتغالی ها است. این قلعه، در ضلع شمالی جزیره ی قشم و توسط دریانوردی پرتغالی به نام آلفونسو آلبرکرک، در سال ۱۵۰۷ ساخته شد. یکی از شگفتیهایی که از بنای این قلعه  شگفت انگیز است   استحکامات و مصالح به کار برده شده در ساخت این قلعه است ، لازم به ذکر است که قلعه پرتغالی ها در قشم با مساحتی بیش از ۲ هزار متر مربع از سنگ های آهکی و گچی، با ملاط ساروج محلی ساخته شده و طی یک قرن، چندین بار استحکام آن افزایش یافته است. این دژ، راست گوشه است. چهار برج در چهارگوشه، بازوهایی بلند داشته اند و توپ و منجنیق ها بر روی پهنای آن مستقر می شده اند .  بیشتر این قلعه ها، شامل انبارهای اسلحه، آب انبار بزرگ، اتاق‌های سرباز خانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و تالار است. میتوان گفت قلعه پرتغالیهای لافت ، نمونه ای از ساخت وسازها جهت کنترل عبور ومرورو مرزداری پرتغالیهاست.

top place in qeshm 8 - مکان های دیدنی قشم|تصاویر دیدنی قشم|راهنمای سفربه قشم


کارگاه لنج سازی لافت:

کارگاه لنج سازی لافت از نقاط دیدنی شهر لافت در جزیره قشم می‌باشد که این امکان را به گردشگران می‌دهد تا از نزدیک با صنعت لنج سازی لافت آشنا شوند. لنج ها در واقع کشتی های کوچک و قایق های بزرگ باری و مسافر بری هستند که در خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند دیده می‌شود.

پایه و اساس ساخت این لنج ها بر اساس قایق های بادبانی است اما تفاوت آنها با بادبان ها، داشتن موتوری برای حرکت است. لنج ها دارای عرشه باز و نیمه باز هستند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید برای ساخت یک لنج در حدود ۲ سال زمان لازم است و یک تیم ۵ الی ۶ نفره بر روی آن کار می کنند تا یک لنج به انتهای مراحل ساخت خود برسد. جالب است بدانید که لنج ها بخشی از صنایع دستی قشم محسوب میشوند. چرا که در ساخت آنها هیچ نقشه ی از پیش تعیین شده ای، وجود ندارد یعنی هر لنج به نوبه ی خود متفاوت است. ساخت لنج در واقع علمی است که هر هنرمندی از پدر خود می آموزد که به صورت تجربی نسل به نسل در میان مردمان این روستا منتقل شده است.

top place in qeshm 9 - مکان های دیدنی قشم|تصاویر دیدنی قشم|راهنمای سفربه قشم


کاسه سلخ:

منطقه‌ای واقع در ساحل جنوبی جزیره‌ی قشم که از آن به کاسه سلخ یاد می‌شود  از وسعتی بالغ بر ۳۵ کیلومتر مربع برخوردار بوده و خالی از هر گونه پوشش گیاهی است. این بخش از جزیره، به دلیل حضور چشمه‌ی گوگرد با خاصیت درمانی و چندین هزار تپه‌ی کوچک و بزرگ مخروطی شکل که بر اثر فرسایش و در طول زمان بوجود آمده و باعث ایجاد تپه ماهورهای متداخل شده است، دیدنی خواهد بود.

از دیگر مکان‌های دیدنی این جزیره‌ی زیبا می‌توان به چشمه گوری، چشمه کارگه، آکواریوم قشم، روستای برکه خلف، قلعه لافت، مسجد قبا، تپه‌ی تاریخی کولغان، سد تاریخی پی‌پشت قشم، سد بالاتل، مسجد و بقعه‌ی شیخ برخ، سردار امام قلی خان و … اشاره کرد..

 

جهت رزرو تور قشم و تفریحات قشم و مشاوره با ما در ارتباط باشید

۰۹۹۰۰۹۹۳۵۵۴

۰۲۱۲۸۴۲۸۴۴۰

5/5 (1 دیدگاه)
5/5 (1 دیدگاه)
مطالب دیگر